Національний пілотний проєкт з надання невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильства в період війни

Дата: 01.07.2024 08:41

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО ПОВ'ЯЗАНЕ З КОНФЛІКТОМ (СНПК) - це форма гендерно зумовленого насильства, вчинена по відношенню до осіб, яка має різні види та прояви, напряму чи опосередковано пов’язана з конфліктом.

Які дії вважаються СНПК:

- ґвалтування; - сексуальне рабство;

- примус до проституції;

- примусові вагітність або аборт;

- примусова стерилізація;

- примусовий шлюб;

- примусове спостереження за статевим актом інших людей;

- примусове оголення, катування; - завдавання фізичної шкоди статевим органам;

- фізичний та психологічний тиск та примус до насильницький дій щодо інших;

- будь-які інші форми сексуального насильства.

На виконання Меморандуму мiж Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Урядовим уповноваженим з питань ґендерної політики та Глобальним фондом тих, хто пережили насильство (Global Survivors Fund), підписаної 21.12.2023 р., в Україні впроваджений Пілотний проект із надання Невідкладних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з агресією російської федерації проти України (далі – Пілотний проект).

Ключові цілі:

- Надати невідкладні проміжні репарації постраждалим від СНПК.

- Створити модель, яка може бути використана для розробки повноцінної Національної програми репарації для постраждалих від СНПК та інших осіб, які постраждали від збройної агресії рф.

Перша фаза Пілотного проєкту:

- Ідентифікація 500 постраждалих від СНПК;

- Виплата проміжних компенсацій в розмірі 3, 000 EUR кожній постраждалій особі.

- Перенаправлення до інших сервісів.

Право на компенсацію мають особи, які постраждали від СНПК з 20 лютого 2014 року, включаючи дітей, народжених внаслідок насильства, та військовополонених. Для отримання компенсацій докази не є обов'язковими, але будуть враховані при вирішенні питання про надання проміжної репарації.

Контактні номери для звернень за допомогою:

- 102 Національна поліція України;

- 103 Медична допомога;

- 15-47 Урядова лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству;

- +38 096 755 02 40 Офіс генерального прокурора - +38 044 253 75 89 або 0 800 501 720 „Гаряча лінія” Уповноваженого з прав людини;

- 116 123 або 0 800 500 335 Національна лінія з попередження домашнього насильства;

- Центр Допомоги Врятованим в м. Полтаві +38 097 944 96 01, +38 099 014 74 45, м. Полтава вул. Соборності, 58, 2 поверх.