Комишнянська громада

Полтавська область, Миргородський район

ЯСЕНЕВА СМАРАГДОВА ВУЗЬКОТІЛА ЗЛАТКА

Дата: 30.04.2025 09:12
Кількість переглядів: 40

Фото без опису

   Одним з небезпечних шкідливих організмів є ЯСЕНЕВА СМАРАГДОВА ВУЗЬКОТІЛА ЗЛАТКА. Ясенева смарагдова златка, відноситься до групи стовбурових шкідників, здатних поселятися як на здорових, так і ослаблених деревах, що неминуче приводить до їх загибелі Вкрай небезпечний шкідник для ясена, деяких видів в`язів, горіху. Також пошкоджує інші листяні породи дерев: тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу, ліщину. Свою назву ясенева смарагдова вузькотіла златка (ЯСВЗ) отримала з огляду на забарвлення жуків – смарагдово-зелений із золотистим, бронзувато або фіолетовим блиском, окрас черевця переливчастий червонувато-пурпурний.

   Від 30 до 50 відсотків захисних лісосмуг північного сходу і сходу України складає саме ясен (звичайний, пенсільванський, техаський) який активно пошкоджує ясенева смарагдова вузькотіла златка. Від заселення дерева ясену личинками златки та до його природної загибелі може пройти 2-3 роки, не більше, залежно від щільності розташування личинок.

   Батьківщина ясеневої смарагдової вузькотілої златки (Agrilus planipennis Fairmaire) – Корейський півострів, північно-східний Китай, Монголія. У цих регіонах златка заселяє місцеві види ясена та деякі інші породи дерев. Дерева, які заселяє ЯСВЗ гинуть за 1-3 роки.

   Основними ознаками пошкодження дерева є:

• крона стає розрідженою;

• крона починає всихати зверху до низу;

• під відставшою корою видно личинкові ходи забиті буровою мукою ;

• на стовбурі з’являються характерні льотні отвори D-подібної форми.

   На території України златка може активно розмножуватися при середній температурі в +19 і зимувати при -30. Як і інші небезпечні стовбурові шкідники, Ясенова смарагдова златка руйнує деревину у випадку заселення нею в стовбурі живих дерев, так і в стовбурах заготовленої технічної деревини. Основними заходами профілактики подальшого розповсюдження комахи є:

• визначення меж заселення насаджень шкідником;

• встановлення нагляду за її подальшим розвитком, в т.ч. з використанням феромонних пасток бар’єрного типу;

• своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням;

• приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки і лялечки златки під час зимівлі.

  Карантинні заходи

 При ввезенні на територію України лісоматеріали та дерев’яна тара підлягають карантинному огляду на наявність шкідників. Основними заходами профілактики подальшого розповсюдження комахи є:

• визначення меж заселення насаджень шкідником;

• встановлення нагляду за її подальшим розвитком, в т.ч. з використанням феромонних пасток бар’єрного типу;

• своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням; • приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки і лялечки златки під час зимівлі.

• Традиційні хімічні методи боротьби не дають необхідного ефективного результату і не дозволяють повністю зупинити подальше поширення ясеневої смарагдової вузькотілої златки.

• Одним із головних інструментів у вирішенні проблеми рекомендується посилення і гармонізація заходів фітосанітарного контролю, навчання і підвищення обізнаності фахівців.

• На місцевому рівні для своєчасного виявлення і недопущення поширення шкідника слід об`єднати зусилля спеціалістів управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зі спеціалістами лісового господарства у впровадженні профілактичних заходів.

  Розповсюдження златки призведе до заборони експорту деревини з України до Європейського союзу та деяких інших країн, чим буде підірвано експортний потенціал та суттєво знизяться надходження податків до бюджетів усіх рівнів.

Державний фітосанітарний інспектор

Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області С. Надтока


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь